Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce
Transmisja na żywo
https://www.youtube.com/@Sanktuarium-sw-Antoniego
Zapraszamy na całodobową adorację Najświętszego Sakramentu
Czytaj więcej...
Zapraszamy codziennie o 6.30
Dla dzieci: w środy o 18.00 i w soboty o 8.30
W sobotę, 18 listopada 2023 r. o godzinie 15.00 po tygodniowej wizycie - obraz Pani Łaskawej opuścił mury naszego Sanktuarium. Przez tydzień w parafii św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce wierni dzielili swój czas między pracę, szkołę, dom i kościół. W murach naszej świątyni stanął obraz Matki Bożej Łaskawej, peregrynujący po całym kraju a dziś uroczyście pożegnano wizerunek Matki Bożej łaskawej przekazując obraz do innej parafii. Eucharystii przewodniczył ks. kan. Andrzej Kron. W homilii ks. celebrans odniósł się do Ewangelii, ale i historii parafii, kościoła i obrazu Maryi.
W tym roku przypada 50. rocznica koronacji obrazu Matki Bożej Łaskawej, która odbyła się z inicjatywy Prymasa Tysiąclecia bł. kard. Stefana Wyszyńskiego. Kult Matki Bożej Łaskawej, głównej patronki Warszawy, sięga 1652 r. Wiąże się z uratowaniem miasta przed zarazą. - Najbardziej, najwięcej dała poznać siebie naszemu narodowi w 1920 roku, bo dokładnie tak ją opisywali bolszewicy, kiedy dwukrotnie zjawiła się raz pod Ossowem, raz pod Wólką Radzymińską i pogoniła czerwoną zarazę – mówiła Aneta Ciężarek, koordynatorka peregrynacji obrazu Matki Bożej Łaskawej.
Peregrynacja obrazu rozpoczęła się w grudniu 2022 roku. Zainicjowano ją w okresie pandemii, bo Matka Boża Łaskawa Strażniczka Polski była także zwana Wybawicielką od Zarazy i Wszelkiego Utrapienia i w czasie epidemii w Warszawie w roku 1652 obraz był noszony w procesjach po ulicach miasta. Jednak wizerunek Madonny trzymającej w dłoniach połamane strzały każdy interpretuje inaczej.
Obraz w parafii św. Antoniego Padewskiego w Ostrołęce pojawił się z inicjatywy ks. Ryszarda Pawłowskiego, opiekuna i kapelana wspólnoty Rycerzy św. Jana Pawła II w naszej parafii.
Podczas Mszy Świętej kończącej perygrynację przeżywaliśmy także ceremonię inwestytury (włączenia) nowego brata w szeregi Zakonu Rycerzy św. Jana Pawła II. Nowy Brat otrzymał tytuł: Rycerza Wiary, I stopień Rycerski. Głównym przesłaniem tego charyzmatu, jest stałe pogłębienie życia religijnego, poprzez szczególne umiłowanie Modlitwy Różańcowej. Kandydat Grzegorz zapoznał się z Regułą Zakonną i jego prawami, przygotowywał się w Okresie Próby i potwierdził chęć wstąpienia w szeregi Rycerzy św. Jana Pawła II. Zewnętrznym znakiem włączenia było przyjęcie szaty zakonnej, Płaszcz Rycerski, złożenie w duchu pokory Roty Ślubowania, nałożenie pektorału, poświęcony Różaniec i błogosławieństwo. Ufamy, że obowiązki Rycerskie będzie wykonywał właściwie. Bogu niech będą dzięki! Totus Tuus!
Więcej informacji: https://www.facebook.com/profile.php?id=100069384833496
< zobacz zdjęcia z zakończenia peregrynacji obrazu Matki Bożej Łaskawej >