20 marca 2016 r. - Niedziela Palmowa

VI niedziela Wielkiego Postu, nazywana Niedzielą Palmową, czyli Męki Pańskiej, rozpoczyna obchody Wielkiego Tygodnia. Liturgia Kościoła wspomina uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy, a także rozważa Jego Mękę.

O wjeździe Pana Jezusa do Jerozolimy wspominają wszyscy czterej Ewangeliści. Ta niedziela przygotowuje wiernych do Paschy Pana. W Niedzielę Palmową ma miejsce obrzęd poświęcenia palm i uroczysta procesja do kościoła. Zwyczaj święcenia palm po raz pierwszy pojawił się ok. VII w. na terenach dzisiejszej Francji. Z kolei procesja wzięła swój początek z Ziemi Świętej.

Czytaj więcej…
 
Zakończyliśmy Rekolekcje Wielkopostne 2016'

Wielki Post to czas pokuty i nawrócenia oraz czas przygotowania do Świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Takim bezpośrednim przygotowaniem są m.in. Rekolekcje Wielkopostne, które przeżywaliśmy w dniach od 13-17 marca 2016 r.  Nauki rekolekcyjne wygłosił ks. Artur Szurawski Kanclerz Kurii Łomżyńskiej, oraz ks. Szymon Pieńkosz z parafii w Szczepankowie. Nauk rekolekcyjnych słuchaliśmy z zapartym tchem, w zamyśleniu i niekiedy z łezką w oku. Piękne i wzruszające słowa księdza rekolekcjonisty na długo zapadną w naszej pamięci. Czas spędzony na wspólnych rekolekcyjnych, pozwolił zatrzymać się w tym zabieganym życiu, a sakrament pojednania przygotował nasze serca na spotkanie ze Zmartwychwstałym Panem.

 

Dziękujemy wszystkim, którzy znaleźli czas i przyszli :)

 

 
Zapraszamy na sesję zimową Szkoły Życia Chrześcijańskiego

 

Spotkanie poświęcone będzie pogłębieniu wiary, zdobyciu wskazówek dla chrześcijańskiego życia. Jest to także doświadczenie wspolnoty oraz czas spędzony w rodzinnej atmosferze przy posiłkach, kawie, herbacie, ciastkach i innych łakociach :)

Sesja odbędzie się w dniach od do Początek w piątek o godzinie 17.30. Koszt 40 zł. Zapisy telefonicznie lub przez formularz <kliknij tutaj>

 

Więcej informacji:

Beata Szkudlarek, Tel: 603 870 137  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Adam Politowski, Tel: 883 759 625  e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Na sesję prosimy zabrać: Pismo Święte, notatnik, długopis, koniecznie ulubiony kubek na herbatę lub kawę oraz dobry humor. Zapraszamy do tego aby zabrać ze sobą jakeś pyszne ciacho (amatorzy słodkości będą bardzo wdzięczni).

 
21 luty 2016 r. - II Niedziela Wielkiego Postu

Pomiędzy górą Moria a górą Tabor

 

Abraham, o którym mówimy, że jest ojcem naszej wiary, zostaje przez Boga wystawiony na próbę. „Weź twego syna jedynego, którego miłujesz, Izaaka, idź do kraju Moria i tam złóż go w ofierze, na jednym z pagórków, jaki ci wskażę”. Była to najważniejsza próba w jego życiu. Jedynego, umiłowanego, długo oczekiwanego syna Bóg pragnie zabrać i to jego własnymi rękoma. Tak naprawdę nie wiemy, jaką wewnętrzną walkę toczył Abraham w sobie w czasie tej wędrówki do krainy Moria. Wszystkie nasze wyobrażenia trochę psychologizowaniem i trochę projekcją własnych problemów, które dzisiaj nosimy w sobie.

Czytaj więcej…
 
14 luty 2016 r. - I Niedziela Wielkiego Postu

Duch Święty i Jego ludzkie drogi

 

"Nie samym chlebem żyje człowiek, ale każdym słowem, które pochodzi z ust Bożych" (Mt 4. 4b)

Czas Wielkiego Postu przebiega pod znakiem drogi ku Jezusowi Ukrzyżowanemu i Zmartwychwstałemu. Jest to droga pełna fascynacji, która bierze początek z Ducha Świętego. To On uczy nas na nowo tajemnic życia, Męki, Śmierci i Zmartwychwstania Chrystusa. To On wpisuje w serce i życie każdego ochrzczonego zamysł zbawiającej Bożej Miłości. Szczególnie w tym czasie Duch Boży pomaga człowiekowi stanąć uczciwie wobec wielkich pytań, jakie rodzą się jego sercu: skąd pochodzę, kim jestem, jaki jest cel życia, jak mam wykorzystać dany mi czas. Otwiera też drogę do odważnych odpowiedzi.

Czytaj więcej…
 
10 luty 2016 r. - Środa Popielcowa

W Kościele Katolickim rozpoczynamy  okres Wielkiego Postu czyli czterdziestodniowej pokuty. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa przygotowanie do świąt Zmartwychwstania trwało tylko czterdzieści godzin. W późniejszym czasie przygotowania zabierały cały tydzień, aż wreszcie ok. V w. czas ten wydłużył się. Po raz pierwszy o poście trwającym czterdzieści dni wspomina św. Atanazy z Aleksandrii w liście pasterskim z okazji Wielkanocy z 334 r.

 

Liczba 40 stanowi w Piśmie Świętym wyraz pewnej dłuższej całości, czasu przeznaczonego na jakieś konkretne zadanie człowieka lub zbawcze działanie Boga. Pismo Święte mówi nam o czterdziestu dniach spędzonych przez Jezusa na pustyni na modlitwie i poście przed rozpoczęciem Jego publicznej misji, o czterdziestu dniach powszechnego potopu, po których Bóg zawarł przymierze z Noem; o czterdziestu latach pielgrzymowania Izraela po pustyni ku ziemi obiecanej; oraz o czterdziestu dniach przebywania Mojżesza na Górze Synaj, gdzie otrzymał on od Jahwe Tablice Prawa.

Czytaj więcej…
 
2 lutego - Święto Ofiarowania Pańskiego

Czterdziestego dnia po Bożym Narodzeniu Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane dawniej świętem Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny, a w tradycji polskiej świętem Matki Bożej Gromnicznej. Ofiarowanie Pana Jezusa w Świątyni Jerozolimskiej było ważnym wydarzeniem w życiu Świętej Rodziny. Św. Łukasz Ewangelista napisał: Gdy zaś nadszedł dzień poddania ich, zgodnie z Prawem Mojżeszowym oczyszczeniu, zanieśli Go do Jerozolimy, aby był ofiarowany Panu, według tego, co jest napisane w Prawie Pańskim: Każde pierworodne dziecko płci męskiej będzie poświęcone Panu. Mieli również złożyć ofiarę zgodnie z tym, co jest powiedziane w Prawie Pańskim: parę synogarlic lub dwa gołąbki (Łk 2,22-24). Według Prawa Mojżeszowego każda kobieta przez czterdzieści dni po urodzeniu chłopca, a przez osiemdziesiąt dni po urodzeniu dziewczynki pozostawała "nieczysta". Nie wolno jej było dotykać niczego świętego, ani wchodzić do świątyni. Po upływie tego czasu matka musiała przynieść do świątyni jednorocznego baranka.

Światło na oświecenie pogan

Pamiątkę tego dnia, w którym w jerozolimskiej świątyni starzec Symeon wziął na ręce sześciotygodniowe Dzieciątko i uniósł Je wysoko z najwyższą czcią, poznając w Nim Zbawiciela świata, Kościół obchodził już w IV wieku. Od połowy V wieku ustalono datę 2 lutego jako Święto Prezentacji Dzieciątka Jezus. W VII wieku pojawia się nazwa Oczyszczenia Najświętszej Maryi Panny. W tradycji polskiej, dzień ten nazywa się świętem Matki Bożej Gromnicznej. W ten sposób uwypukla się fakt przyniesienia przez Maryję małego Jezusa do świątyni. W czasie Ofiarowania, starzec Symeon wziął na ręce Pana Jezusa i wypowiedział prorocze słowa: Światłość na oświecenie pogan i na chwałę ludu Izraela (Łk 2,32). Według podania procesja z zapalonymi świecami była znana w Rzymie już w V wieku. Natomiast od X wieku upowszechnił się obrzęd poświęcania świec, których płomień symbolizuje Jezusa – Światłość świata, Chrystusa, który uciszał burze, był, jest i na zawsze pozostanie Panem wszystkich praw natury...

Czytaj więcej…
 
<< pierwsza < poprzedni artykuł 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następny artykuł > ostatnia >>

Strona 1 z 38