24 maja 2015 r. - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

                 W pięćdziesiąt dni po Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego wierni obchodzą Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dlatego też dzień ten nazywany jest Pięćdziesiątnicą. Ta uroczystość zajmuje drugie miejsce w tabeli pierwszeństwa obchodów liturgicznych i jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym, kończącym okres Zmartwychwstania Pańskiego.

        Uroczystość nazywamy czasem potocznie Zielonymi Świątkami, ale nazwa ta nie ma genezy dogmatycznej, lecz wywodzi się z obrzędów ludowych, związanych z urodzajami na roli. Jest to dzień, w którym wspominamy pamiątkę zstąpienia Ducha Świętego na Apostołów i Maryję, które dokonało się w wieczerniku. Zesłanie Ducha św. nieraz uważa się za początek Kościoła. Jest to niejako dopełnienie objawiania się Boga ludziom: Bóg Ojciec przebywa wraz z Izraelem w Starym Testamencie, Syn: Jezus Chrystus narodził się, umarł i zmartwychwstał, zaś Duch Święty zstąpił na Apostołów; Kościół pierwotny już w Nowym Testamencie; po wniebowstąpieniu Chrystusa.

Czytaj więcej…
 
II Ostrołęckie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej    (niedziela)

Muzyka kilku epok i różnych pokoleń zagościła w niedzielę 17 maja 2015 r. w Sanktuarium pw. św. Antoniego w Ostrołęce. Podczas drugiego dnia ostrołęckich koncertów organowych nie zabrakło wielkich dzieł organowych w wykonaniu Pana Marka Kudlickiego.

 

Koncert cechował ciekawy, zróżnicowany dobór repertuaru ukazujący w pełni możliwości brzmieniowe klasztornych organów, jak również wirtuozerię i muzykalność wykonawcy. Ogromną satysfakcję sprawiła nam tak duża frekwencja słuchaczy, wśród których widać już stałych bywalców naszych festiwalowych koncertów. Zapraszamy już w sobotę i niedzielę (23 i 24 maja 2015 r.) na drugą część festiwalu do Kościoła Farnego.

 

Kilka słów o wykonawcy: Marek Kudlicki studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie,w klasie organów prof. Joachima Grubicha i dyrygentury prof. Krzysztofa Missony oraz w wiedeńskiej Akademii Muzycznej, w klasie koncertowej prof. Hansa Haselböcka. Laureat I nagrody, a także Nagrody Specjalnej Ministerstwa Kultury i Sztuki na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krakowie. Jego trasy koncertowe prowadziły do prawie wszystkich krajów Europy, wielokrotnie też do Stanów Zjednoczonych i Kanady, Ameryki Południowej, Afryki Południowej, Australii, Nowej Zelandii oraz krajów Dalekiego Wschodu. Od wielu lat łączy występy organisty – wirtuoza z działalnością dyrygencką.

 

 

Kliknij   <tutaj >   aby zamówić płytę DVD lub HD:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kliknij < tutaj > aby zobaczyć zdjęcia w galerii.

 

 

 
II Ostrołęckie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej    (sobota)

W sobotę 16 maja 2015 r. o godz. 19.00 w naszym kościele odbył się koncert organowy. Był to koncert inauguacyjny II Ostrołęckich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej.  Na organach zagrał znakomity muzyk Karol Gołębiowski, natomiast na klarnecie i saksofonie towarzyszył Romuald Gołębiowski. Na początku koncertu, gości powitał i przedstawił Pan Piotr Gawroński, następnie koncert poprowadziła Katarzyna Waśkiewicz

 

Zdjęcia zobaczysz < tutaj >

 

 

 

 

Facebook

 

kliknij, powiększ plakat

 

5 maja 2015 r. w naszym Sanktuarium odbyło się BIERZMOWANIE.

Sakrament Dojrzałości Chrześcijańskiej

 

Mówimy, że bierzmowanie jest dopełnieniem i umocnieniem tego, co zostało zapoczątkowane chrztem, czyli nowego życia, "z wody i Ducha". Czy na tym polega odrębność bierzmowania od chrztu? Udzielanie Ducha Świętego przez umacniające nałożenie ręki i namaszczenie krzyżmem (oliwa zmieszana z balsamem) czoła bierzmowanego wydobywa z przemiany, jaka dokonała się w indywidualnym życiu człowieka przez chrzest, charyzmatyczno-wspólnotową aktywność chrześcijanina w wymiarze publicznym, społecznym. Bierzmowany (dorosły "dojrzałością Chrystusową") zostaje w pełni zaangażowany przez Chrystusa i Kościół, staje się świadomym apostołem Chrystusa , głosicielem Ewangelii i w świecie: w swym zawodzie i w polityce, w rodzinie i w społeczeństwie, na ulicy i w kościele. Kościół jako wspólnota potrzebuje koniecznie sakramentu bierzmowania, gdyż dojrzałe spełnienie jego zbawczej misji możliwe jest tylko na drodze osiągnięcia dojrzałości wspólnotowej przez jego członków.

 
2 maja - uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski

Cudowny Obraz Matki Bożej w RokitnieW tym roku, z racji trwającego okresu wielkanocnego, Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w dniu 2 maja.

 

Naród Polski od wieków w wyjątkowy sposób czcił Maryję jako swoją Matkę i Królową. Już Bolesław Chrobry w Sandomierzu wystawił kościół p.w. Matki Bożej. Władysław Herman ku Jej czci wystawił okazałą świątynię w Krakowie na Piasku w ten sposób dziękował za cudowne uleczenie przez Matkę Bożą. Król Zygmunt I Stary przy katedrze krakowskiej, wystawił kaplicę zwaną Zygmuntowską i poświęcił Najświętszej Maryi Pannie. Bolesław Wstydliwy wprowadził zwyczaj odprawiania Rorat w Adwencie. Wojska Jana III Sobieskiego pod Wiedniem jako zawołanie do boju przyjęły imię Maryi. Maryja była patronką polskiego rycerstwa. Stefan Czarnecki przed każdą bitwą odmawiał Zdrowaś Maryja. W kościele Matki Bożej Loretańskiej w Krakowie Tadeusz Kościuszko poświęcił swoją szablę. W czasie badania grobu po wielu latach na palcu hetmana Stanisława Żółkiewskiego znaleziono pierścień z napisem: Mancipium Mariae (niewolnik Maryi). Wiele lat później Karol Wojtyła, gdy otrzymuje nominację biskupią, przyjmuje za swoje zawołanie: Totus tuus, Maryjo. Herbem zaśczyni krzyż i literkę "M". Te znaki towarzysząmu także jako papieżowi. Pierwszym polskim hymnem była  – Bogarodzica.

 

Jednak to nie Polacy wpadli na pomysł, aby obwołać Najświętszą Maryję Pannę Królową Polski

 

Sama Maryja osobiście poprosiła, żeby Ją tak nazywać. Objawiła się Ona we Włoszech w wigilię Wniebowzięcia 14 sierpnia 1608 roku Giulio Mancinelli, jezuicie, który odznaczał się  niezwykłą świętością życia, wielką czcią do Najświętszego Sakramentu i Matki Bożej, troską o dusze w czyśćcu cierpiące oraz nabożeństwem do świętych naszych rodaków - Stanisława Kostki i biskupa Stanisława. W swoich modlitwach  prosił Niepokalaną, by mu objawiła, jaki jeszcze tytuł chciałaby mieć w Litanii loretańskiej.;.

Czytaj więcej…
 
1 Maja - św. Józefa patrona robotników

1 maja - dzień św. Józefa patrona robotników - jest jednym z najnowszych świąt w Kościele katolickim. Zostało ustanowione w 1955 roku przez papieża Piusa XII. Papież nadał w ten sposób religijne znaczenie obchodzonemu corocznie od 1892 roku świeckiemu Świętu Pracy.

1 maja w Kościele podkreśla się szczególną rolę pracy w życiu i rozwoju każdego człowieka. Tego dnia, oprawimy nabożeństwo w intencji środowisk robotniczych.

Jan Paweł II ogłoszoną w 1981 roku encyklikę "Laborem exercens" poświęcił pracy. Podkreślił w niej m.in. znaczenie jakie ma ona w życiu człowieka. Według papieża praca "winna być środkiem utrzymania i pomnażania dobrobytu kraju oraz samorealizacji człowieka". Jan Paweł II omówił także uprawnienia pracowników oraz rolę i zadania związków zawodowych.
 

Czytaj więcej…
 
<< pierwsza < poprzedni artykuł 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następny artykuł > ostatnia >>

Strona 1 z 33