8 czerwca - Uroczystość Zesłania Ducha Swiętego

                 W pięćdziesiąt dni po Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dlatego też dzień ten nazywany jest Pięćdziesiątnicą. Ta uroczystość zajmuje drugie miejsce w tabeli pierwszeństwa obchodów liturgicznych i jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym, kończącym okres Zmartwychwstania Pańskiego.

        Uroczystość tą nazywamy czasem potocznie Zielonymi Świątkami, ale nazwa ta nie ma genezy dogmatycznej, lecz wywodzi się z obrzędów ludowych, związanych z urodzajami na roli. Jest to dzień, w którym wspominamy pamiątkę zstąpienia Ducha Świętego na Apostołów i Maryję, które dokonało się w wieczerniku. Zesłanie Ducha św. nieraz uważa się za początek Kościoła. Jest to niejako dopełnienie objawiania się Boga ludziom: Bóg Ojciec przebywa wraz z Izraelem w Starym Testamencie, Syn: Jezus Chrystus narodził się, umarł i zmartwychwstał, zaś Duch Święty zstąpił na Apostołów; Kościół pierwotny już w Nowym Testamencie; po wniebowstąpieniu Chrystusa.

Czytaj więcej…
 


11 maja 2014 r. I grupa dzieci przystąpiła do I Komunii Świętej.
18 maja 2014 r. II grupa dzieci przyjęła Chrystusa do swojego serduszka.


Dzień Pierwszej Komunii Świętej, to niezwykle ważny moment nie tylko dla drugoklasistów, ale i dla Was, rodziców. Jak co roku w maju, dzieci z naszej parafii przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Dzieci brały udział w przygotowaniach w szkole i w parafii, aby godnie i świadomie przeżyć ten jeden z najważniejszych momentów w życiu chrześcijanina

Wiek pierwszokomunijny jest dla dzieci i ich rodziców czasem szczególnie uprzywilejowanym do nawiązania prawdziwej wspólnoty wiary. Dziecko jest otwarte na wszystko, co z wiarą jest związane. Cieszy się, kiedy może z tatą lub mamą rozmawiać na tematy związane z jego przygotowywaniem się do pierwszej Komunii. Chciałoby im opowiedzieć o tym, czego się dowiedziało na lekcji religii. Lubi zapytać któregoś z rodziców o jakiś szczegół z Ewangelii lub z katechizmu. Chętnie klęka do wspólnej modlitwy, pierwsze przypomina o tym, żeby pójść do kościoła. Słowem, i dla dziecka i dla jego rodziców jest to czas pod względem religijnym zupełnie wyjątkowy.

Rodzice mogą więcej niż ksiądz czy katechetka, którzy mają z dzieckiem kontakt ograniczony - dopomóc swojemu dziecku do tego, żeby wiara stała się dla niego czymś bardzo ważnym i bardzo własnym. To właśnie w tym okresie dziecko uczy się tego, że obowiązki związane z wiarą mogą być prawdziwą radością oraz że troska o własną wiarę jest przede wszystkim zadaniem.

 

I KOMUNIA ŚWIĘTA   11 maja 2014 r.I KOMUNIA ŚWIĘTA   18 maja 2014 r.
 

 


< Kliknij tutaj > aby zobaczyć zdjęcia z próby i przygotowań dzieci do I Komunii Świętej (grupa pierwsza).
 

 
Sakrament Bierzmowania w naszej parafii

5 maja 2014 r.

Bierzmowanie jest sakramentem, który jest dopełnieniem chrztu i w którym zostajemy obdarzeni Duchem Świętym. Kto w wolności decyduje się na życie jako dziecko Boże i poprzez znaki nałożenia rąk i namaszczenia Krzyżmem prosi o Ducha Bożego, otrzymuje siłę, aby świadczyć o Bożej miłości i potędze słowem i czynem. Staje się wówczas pełnoprawnym, odpowiedzialnym członkiem Kościoła katolickiego.

Kiedy trener wysyła na boisko piłkarza, kładzie mu rękę na ramieniu i daje ostatnie wskazówki.

W ten sposób można zobrazować bierzmowanie. Zostaje na nas położona ręka. Wkraczamy na „boisko życia”. Dzięki Duchowi Świętemu wiemy, co mamy robić. Słowa Jego posłania dźwięczą nam w uszach. Czujemy Jego moc. Nie doznamy od Niego zawodu i będziemy zdecydowani grać dla Niego. Musimy tylko chcieć i Go słuchać.

< kliknij tutaj, aby zobaczyć zdjęcia >

 

 
Uroczystość św. Floriana

4 maja Kościół katolicki w Polsce obchodzi uroczystość św. Floriana - patrona strażaków. Za swego opiekuna uważają go również hutnicy i kominiarze.

Święty Florian był legionistą rzymskim w czasach cesarza Dioklecjana. Podczas prześladowań chrześcijan został aresztowany wraz z 40 żołnierzami i przymuszony do złożenia ofiary bogom. Wobec stanowczej odmowy wychłostano go i poddano torturom.

Przywieziono go do obozu rzymskiego w Lorch koło Wiednia. Namiestnik prowincji starał się oficera rzymskiego zmusić do odstępstwa od wiary: groźbami i obietnicami. Kiedy jednak te zawiodły, kazał go biczować, potem szarpać jego ciało żelaznymi hakami, wreszcie uwiązano kamień u jego szyi i utopiono w rzece Enns. Miało się to stać 4 maja 304 roku.

Jego ciało odnalazła Waleria i z czcią je pochowała. Nad jego grobem wystawiono z czasem klasztor i kościół benedyktynów, objęty potem przez kanoników laterańskich. Do dnia dzisiejszego jest ośrodkiem życia religijnego w Górnej Austrii. Św. Florian jest patronem archidiecezji wiedeńskiej.

Czytaj więcej i zobacz zdjęcia...
 
Poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II

3 maja 2014 r. o godzinie 11.30 odbyło się poświęcenie pomnika św. Jana Pawła II. Odlew z brązu stoi przed naszym Sanktuarium. W modlitwach pod przewodnictwem Księży Biskupów Stanisława Stefanka oraz Tadeusza Bronakowskiego w intencji Ojczyzny oraz w modlitwach dziękczynnych za dar życia papieża św. Jana Pawła II i za Jego kanonizację. W poświęceniu pomnika przy Klasztorze uczestniczył prezydent Miasta Ostrołęka Janusz Kotowski, posłowie na sejm, senatorowie, urzędnicy państwowi oraz licznie zgromadzeni Wierni  z Ostrołęki i regionu.
 

Nagrainie DVD z tej uroczystości można nabyć w składając zamówienie drogą elektroniczną
<kliknij tutaj> aby zamówić płytę.

 

 
3 maja - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Święto Konstytucji

W tym dniu w sposób wyjątkowy obchodzimy dwa wielki święta: Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i Święto Konstytucji.

 

Nasza narodowa historia od swych początków związana jest z kultem Maryi. Już w czasach Mieszka I w Gnieźnie została wzniesiona pierwsza świątynia pod wezwaniem Wniebowzięcia NMP. Z XIII wieku pochodzi hymn rycerstwa polskiego Bogurodzica.

 

Święto Konstytucji natomiast zostało wprowadzone na pamiątkę uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji 3 Maja w 1971 r. Dzień ten został uznany świętem już 5 maja 1971 roku. Od 1946 roku świętowanie tego dnia było zakazane przez władze aż do roku 1990. Tego dnia mamy wolne od pracy. 3 maja w Warszawie będzie możliwość zobaczenia oryginalnej Konstytucji z 1791 roku.

 

Czytaj więcej…
 
<< pierwsza < poprzedni artykuł 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następny artykuł > ostatnia >>

Strona 1 z 35