19 czerwca - Boże Ciało

Uroczystość Bożego Ciała, zwana uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. Kościół wspomina tego dnia Ostatnią Wieczerzę i ustanowienie Eucharystii. Radosny charakter tego święta wyrażany jest w uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem przez ulice w pobliżu parafii, w której uczestniczą wierni, służba liturgiczna i dzieci sypiące kwiatki.

Porządek Mszy świętych jest następujący: 
6.30, 8.30, 10.00 – po Mszy świętej procesja tradycyjną trasą, ulicami: Gomulickiego, Głowackiego, Kopernika, Kilińskiego, Kościuszki oraz Skwerem Kardynała Wyszyńskiego. 

Po południu są jeszcze Msze święte o godz. 16.00, 18.00 i 20.00. 

Dziękujemy za modlitwę i uczestnictwo w procesji wszystkim parafianon. Dziekujemy również za przygotowanie ołtarzyków i udekorowanie domów. 

Od Uroczystości Bożego Ciała do następnego czwartku (tj. do 26 czerwca) codziennie podczas Mszy świętej o godz. 18.00 śpiewaliśmy Nieszpory, a na zakończenie tej oktawy odbyła się tradycyjna procesja. Ostatnie Nieszpór, to także okazja do modlitwy, poświęcenia ziół i błogosławieństwa dzieci.

 

 





Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa <kliknij tutaj>

 

13 czerwca - wspomnienie św. Antoniego z Padwy.
Prezbitera i doktora Kościoła


W
odległości od Wenecji ok. 40 km w kierunku Ferrary i Bolonii leży miasto Padwa, liczące dzisiaj ponad 200 000 mieszkańców. Miasto stare, pamiętające najazd Galów (226-225 p.n.e.), zdobyte przez Rzymian (183-181), a potem wielokroć zmieniające władców. Tutaj około roku 50 przed Chrystusem urodził się słynny historyk rzymski, Tytus Liwiusz. Chrześcijaństwo dotarło tu wcześnie, skoro już w wieku III była w Padwie stolica biskupia. Z roku 304 pochodzą pierwsi męczennicy padewscy: św. Justyna i św. Daniel. W roku 1222 powstał tu jeden z najdawniejszych i najznakomitszych uniwersytetów świata. Można w jego murach oglądać portrety najznakomitszych uczonych, którzy tu studiowali lub wykładali. Wśród nich są również portrety św. Alberta Wielkiego, Dantego i Mikołaja Kopernika. Zachowała się także drewniana katedra, z której wykładał Galileusz. Na placu Prato della Valle po obu stronach rzeki defilują również figury-pomniki luminarzy padewskich. Do najwspanialszych zabytków Padwy należą: bazylika Św. Justyny z jej relikwiami jako patronki miasta, z relikwiami św. Macieja Apostoła, św. Łukasza Ewangelisty, św. Justyna męczennika i wielu innych; bazylika św. Antoniego katedra, kościół Eremitów, a przede wszystkim tuż przy dworcu kolejowym słynna kaplica Scrovegni, olśniewająca mnóstwem malowideł Giotta (w. XIV). Padwa dała Kościołowi kilkunastu świętych i błogosławionych, ale największą dumą miasta jest il Santo, czyli św. Antoni. Bazylika jemu poświęcona, jego grób i relikwiarz z zachowanym dotąd cudownie nienaruszonym językiem świętego, przyciągają niby magnes rzesze jego wielbicieli z całego świata. Bo też nie ma w Kościele drugiego świętego, który by cieszył się tak wielką popularnością wśród wiernych jak św. Antoni Padewski. We wszystkich niemal zakątkach świata można znaleźć jego kościoły, kaplice, ołtarze czy bodaj wizerunki. Jest on wzywany we wszelkich codziennych troskach i kłopotach, których jest przecież tak wiele. Słusznie papież Leon XIII nazwał św. Antoniego z Padwy "świętym całego świata".

Czytaj więcej…
 
8 czerwca - Uroczystość Zesłania Ducha Swiętego

                 W pięćdziesiąt dni po Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego obchodzimy Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dlatego też dzień ten nazywany jest Pięćdziesiątnicą. Ta uroczystość zajmuje drugie miejsce w tabeli pierwszeństwa obchodów liturgicznych i jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym, kończącym okres Zmartwychwstania Pańskiego.

        Uroczystość tą nazywamy czasem potocznie Zielonymi Świątkami, ale nazwa ta nie ma genezy dogmatycznej, lecz wywodzi się z obrzędów ludowych, związanych z urodzajami na roli. Jest to dzień, w którym wspominamy pamiątkę zstąpienia Ducha Świętego na Apostołów i Maryję, które dokonało się w wieczerniku. Zesłanie Ducha św. nieraz uważa się za początek Kościoła. Jest to niejako dopełnienie objawiania się Boga ludziom: Bóg Ojciec przebywa wraz z Izraelem w Starym Testamencie, Syn: Jezus Chrystus narodził się, umarł i zmartwychwstał, zaś Duch Święty zstąpił na Apostołów; Kościół pierwotny już w Nowym Testamencie; po wniebowstąpieniu Chrystusa.

Czytaj więcej…
 


11 maja 2014 r. I grupa dzieci przystąpiła do I Komunii Świętej.
18 maja 2014 r. II grupa dzieci przyjęła Chrystusa do swojego serduszka.


Dzień Pierwszej Komunii Świętej, to niezwykle ważny moment nie tylko dla drugoklasistów, ale i dla Was, rodziców. Jak co roku w maju, dzieci z naszej parafii przystąpiły do Pierwszej Komunii Świętej. Dzieci brały udział w przygotowaniach w szkole i w parafii, aby godnie i świadomie przeżyć ten jeden z najważniejszych momentów w życiu chrześcijanina

Wiek pierwszokomunijny jest dla dzieci i ich rodziców czasem szczególnie uprzywilejowanym do nawiązania prawdziwej wspólnoty wiary. Dziecko jest otwarte na wszystko, co z wiarą jest związane. Cieszy się, kiedy może z tatą lub mamą rozmawiać na tematy związane z jego przygotowywaniem się do pierwszej Komunii. Chciałoby im opowiedzieć o tym, czego się dowiedziało na lekcji religii. Lubi zapytać któregoś z rodziców o jakiś szczegół z Ewangelii lub z katechizmu. Chętnie klęka do wspólnej modlitwy, pierwsze przypomina o tym, żeby pójść do kościoła. Słowem, i dla dziecka i dla jego rodziców jest to czas pod względem religijnym zupełnie wyjątkowy.

Rodzice mogą więcej niż ksiądz czy katechetka, którzy mają z dzieckiem kontakt ograniczony - dopomóc swojemu dziecku do tego, żeby wiara stała się dla niego czymś bardzo ważnym i bardzo własnym. To właśnie w tym okresie dziecko uczy się tego, że obowiązki związane z wiarą mogą być prawdziwą radością oraz że troska o własną wiarę jest przede wszystkim zadaniem.

 

I KOMUNIA ŚWIĘTA   11 maja 2014 r.



I KOMUNIA ŚWIĘTA   18 maja 2014 r.
 

 


< Kliknij tutaj > aby zobaczyć zdjęcia z próby i przygotowań dzieci do I Komunii Świętej (grupa pierwsza).
 

 
<< pierwsza < poprzedni artykuł 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następny artykuł > ostatnia >>

Strona 2 z 42