7 października (wtorek) - Wspomnienie Matki Bożej Różańcowej

Liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej to wyraz wdzięczności ze strony Kościoła dla Najświętszej Bożej Rodzicielki za opiekę nad nim za pośrednictwem modlitwy różańcowej. Święto to zostało ustanowione i wprowadzone do kalendarza liturgicznego przez papieża Piusa V, aby upamiętnić zwycięstwo floty chrześcijańskiej nad przeważającą flotą turecką pod Lepanto 7 października w 1571 roku. Odniesione zwycięstwo obroniło wówczas Europę przed inwazją Islamu. Cała chrześcijańska Europa trwała wtedy na modlitwie wraz z Maryją, odmawiając różaniec. 17 marca 1572 roku z wdzięczności za odniesione zwycięstwo, papież Pius V ogłosił „Święto zwycięstwa Maryi dziewicy” i nakazał obchodzić je 7 października. Rok później papież Grzegorz XIII polecił obchodzić je pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Różańcowej w pierwszą niedzielę października. Od 1716 roku wspomnienie Matki Bożej Różańcowej stało się powszechne i obowiązkowe w całym Kościele. Do rozwoju tegoż święta przyczynił się bardzo papież Leon XIII, szczególny czciciel różańca oraz papież Pius X, który w 1913 roku przeniósł je z niedzieli październikowej na dzień 7 października.

Liturgiczne wspomnienie Matki Bożej Różańcowej staje się okazją do odnowienia i pogłębienia modlitwy różańcowej. Z pewnością nie jest to łatwa modlitwa, zwłaszcza dla współczesnego człowieka, ciągle zabieganego i niespokojnego. Jednak modlitwa ta wydaje się być skutecznym środkiem ratowania współczesnego świata i człowieka. Historia uczy, że wielokrotnie różaniec okazał się wielką pomocą w różnych niebezpieczeństwach. Tak było w przypadku zwycięstwa pod Lepanto czy też w przypadku obrony Wiednia. Całe ówczesne rycerstwo polskie należało do bractw różańcowych, a w Krakowie przed bitwą odbywały się procesje różańcowe i pod przewodnictwem królowej Marysieńki trwała nieustająca modlitwa różańcowa.

 
Październik - miesiącem różańca świętego

"Codziennie odmawiajcie różaniec". Słowa te wypowiedziała Matka Boża w Fatimie. Zapraszamy wszystkich do odmawiania różańca we wspólnocie naszej parafii. Wypraszajmy łaski dla siebie i w tych intencjach, w których będziemy się modlili !

 

Październik to miesiąc poświęcony modlitwie różańcowej. Codziennie w Kościołach odbywają się modlitwy różańcowe przed wystawionym Najświętszym Sakramentem. Różaniec jest modlitwą trudną, która wymaga od modlącego się wielkiego skupienia i rozważania Tajemnic, ale jednocześnie bardzo podoba się Matce Boskiej. Dzięki modlitwie na różańcu Maryja wyprasza dla nas wiele łask, m.in. tym, którzy będą pobożnie odmawiali różaniec, obiecuję szczególną opiekę. Dla tych, którzy wytrwale odmawiali różaniec, zachowam pewne zupełnie szczególne łaski.

 

Obietnice pokazują nam zwykłym ludziom jak niezwykłą moc ma odmawianie modlitwy różańcowej, jak wiele łask możemy otrzymać za pośrednictwem Maryi i jak duże znaczenie powinna odgrywać w naszym życiu ta modlitwa, którą tak bardzo ukochał Błogosławiony Jan Paweł II nie tylko w październiku ale każdego dnia przez całe nasze życie.

 

 
Bezpłatne badanie słuchu


20 lipca 2014 r. przed bramą wjazdową do Sanktuarium św. Antoniego w Ostrołęce (od strony PKS) odbyły się bezpłatne testy słuchu i darmowe konsultacje specjalistów.
Porady odbywały się w godzinach: 09.00-15.00.

Test jest dwustopniowy. Ma za zadanie odpowiedzieć na pytanie: w jakim stanie jest słuch każdego pacjenta? Testy są otwarte dla każdego, są bezbolesne i bezpłatne. Każdy z pacjentów, który weźmie udział w teście uzyska od specjalistów opis wyników, a także pełną informację, jak można poprawić swój słuch i jak o niego dbać. Z badań wynika, że 37 proc. Polaków ma niedosłuch.

Pacjentowi zakładamy słuchawki i na przemian do ucha lewego i prawego dostarczamy dźwięki o poziomie 30 dB na czterech częstotliwościach. Osoba badana powinna odpowiedzieć, czy słyszy dźwięk czy nie. Jeśli badany nie usłyszy, wtedy zapraszamy na test szczegółowy, gdzie na audiometrze sprawdzamy, jaki jest jego próg słyszenia- wyjaśnia protetyk słuchu, Katarzyna Ostrowska.

Według organizatorów, dużym zagrożeniem dla zdrowia uszu są słuchawki. -Najgorsze są małe słuchawki wewnątrzuszne, ponieważ dźwięk jest emitowany na błonę ucha. Młodzi ludzie zapominają, że słuchając muzyki powinniśmy jednocześnie słyszeć otoczenie, a nie zagłuszać się. Lepiej korzystać ze słuchawek nausznych, które dostarczają mniej decybeli do ucha- zaznaczyła Ostrowska.

Narodowy Test Słuchu to prowadzona od czterech lat, największa w Polsce kampania społeczna profilaktyki chorób słuchu. Test słuchu zajmuje mniej niż kwadrans.

Narodowy Test Słuchu to także najlepsza okazja, aby spotkać się ze specjalistami zajmującymi się profilaktyką chorób słuchu i zasięgnąć u nich bezpłatnej porady.
 

Więcej informacji na stronie: www.sluchobus.pl

 
19 czerwca - Boże Ciało

Uroczystość Bożego Ciała, zwana uroczystością Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, wypada zawsze 60 dni po Wielkanocy. Kościół wspomina tego dnia Ostatnią Wieczerzę i ustanowienie Eucharystii. Radosny charakter tego święta wyrażany jest w uroczystej procesji z Najświętszym Sakramentem przez ulice w pobliżu parafii, w której uczestniczą wierni, służba liturgiczna i dzieci sypiące kwiatki.

Porządek Mszy świętych jest następujący: 
6.30, 8.30, 10.00 – po Mszy świętej procesja tradycyjną trasą, ulicami: Gomulickiego, Głowackiego, Kopernika, Kilińskiego, Kościuszki oraz Skwerem Kardynała Wyszyńskiego. 

Po południu są jeszcze Msze święte o godz. 16.00, 18.00 i 20.00. 

Dziękujemy za modlitwę i uczestnictwo w procesji wszystkim parafianon. Dziekujemy również za przygotowanie ołtarzyków i udekorowanie domów. 

Od Uroczystości Bożego Ciała do następnego czwartku (tj. do 26 czerwca) codziennie podczas Mszy świętej o godz. 18.00 śpiewaliśmy Nieszpory, a na zakończenie tej oktawy odbyła się tradycyjna procesja. Ostatnie Nieszpór, to także okazja do modlitwy, poświęcenia ziół i błogosławieństwa dzieci.

 

 

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa <kliknij tutaj>

 

13 czerwca - wspomnienie św. Antoniego z Padwy.
Prezbitera i doktora Kościoła


W
odległości od Wenecji ok. 40 km w kierunku Ferrary i Bolonii leży miasto Padwa, liczące dzisiaj ponad 200 000 mieszkańców. Miasto stare, pamiętające najazd Galów (226-225 p.n.e.), zdobyte przez Rzymian (183-181), a potem wielokroć zmieniające władców. Tutaj około roku 50 przed Chrystusem urodził się słynny historyk rzymski, Tytus Liwiusz. Chrześcijaństwo dotarło tu wcześnie, skoro już w wieku III była w Padwie stolica biskupia. Z roku 304 pochodzą pierwsi męczennicy padewscy: św. Justyna i św. Daniel. W roku 1222 powstał tu jeden z najdawniejszych i najznakomitszych uniwersytetów świata. Można w jego murach oglądać portrety najznakomitszych uczonych, którzy tu studiowali lub wykładali. Wśród nich są również portrety św. Alberta Wielkiego, Dantego i Mikołaja Kopernika. Zachowała się także drewniana katedra, z której wykładał Galileusz. Na placu Prato della Valle po obu stronach rzeki defilują również figury-pomniki luminarzy padewskich. Do najwspanialszych zabytków Padwy należą: bazylika Św. Justyny z jej relikwiami jako patronki miasta, z relikwiami św. Macieja Apostoła, św. Łukasza Ewangelisty, św. Justyna męczennika i wielu innych; bazylika św. Antoniego katedra, kościół Eremitów, a przede wszystkim tuż przy dworcu kolejowym słynna kaplica Scrovegni, olśniewająca mnóstwem malowideł Giotta (w. XIV). Padwa dała Kościołowi kilkunastu świętych i błogosławionych, ale największą dumą miasta jest il Santo, czyli św. Antoni. Bazylika jemu poświęcona, jego grób i relikwiarz z zachowanym dotąd cudownie nienaruszonym językiem świętego, przyciągają niby magnes rzesze jego wielbicieli z całego świata. Bo też nie ma w Kościele drugiego świętego, który by cieszył się tak wielką popularnością wśród wiernych jak św. Antoni Padewski. We wszystkich niemal zakątkach świata można znaleźć jego kościoły, kaplice, ołtarze czy bodaj wizerunki. Jest on wzywany we wszelkich codziennych troskach i kłopotach, których jest przecież tak wiele. Słusznie papież Leon XIII nazwał św. Antoniego z Padwy "świętym całego świata".

Czytaj więcej…
 
<< pierwsza < poprzedni artykuł 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następny artykuł > ostatnia >>

Strona 1 z 35