4 września 2016 - Kanonizacja Matki Teresy z Kalkuty

Znalezione obrazy dla zapytania matka teresa"Jeśli kiedykolwiek będę świętą, na pewno będę świętą od ciemności. Będę ciągle nieobecna w niebie, aby zapalać światło tym, którzy są w ciemności na ziemi." Matka Teresa z Kalkuty

 

W dniu dzisiejszym została kanonizowana Matka Teresa z Kalkuty. „Matka Teresa robiła bardzo dużo, ale nie na pokaz, była bardzo powściągliwa w tym, co czyniła. Do wszystkiego podchodziła w sposób spontaniczny i naturalny, nawet do czynności najbardziej męczących” – powiedziała dla rozgłośni papieskiej Agi Bojaxhiu, bratanica świętej - „Czymś niezwykłym było widzieć, jak dotykała ludzkich ran, jak pomagała ludziom, jak to wszystko organizowała z siostrami, które teraz kontynuują jej pracę”.

 

W dzisiejszej Ewangelii słyszymy słowa Jezusa skierowane do tłumów podążających za Nim:

"Jeśli ktoś przychodzi do Mnie, a nie ma w nienawiści swego ojca i matki, żony i dzieci, braci i sióstr, nadto i siebie samego, nie może być moim uczniem. Kto nie dźwiga swego krzyża, a idzie za Mną, ten nie może być moim uczniem."

Jezus wzywa do bycia Jego uczniem. W innym miejscu Ewangelii Łukaszowej bogaty młodzieniec nazywa Jezusa Dobrym Nauczycielem. (Łk 18, 18) Jezus wtedy odpowiada, że dobry może być tylko sam Bóg, wskazując tym samym na swoją boską naturę. Zatem być uczniem Jezusa to słuchać Jego słów i wypełniać je, pełnić Bożą wolę. Być uczniem Jezusa to mieć w nienawiści wszystkich, którzy mogą nam przesłonić dobrego Boga..... ojca, matkę, żonę, dzieci, siostry, a nawet samego siebie - swoją sferę fizyczną, psychiczną, intelektualną, emocjonalną.... Mieć w nienawiści to znaczy zostawić, odsunąć się, przestać walczyć, udowadniać, tłumaczyć.... ale powierzyć, oddać wszystko Jezusowi. To postawić w centrum swojego życia Jezusa.

Być uczniem Jezusa to także wziąć swój krzyż i naśladować Go. Wziąć krzyż... swój krzyż.... znaczy przyjąć niezrozumienie i odrzucenie przez świat i ludzi, tych najbliższych w szczególności; przyjąć krzyż tego, że ciągle jestem sam w tym co robię i jak żyję; przyjąć krzyż swojego niedowiarstwa, że obrałem dobry kierunek naśladując Jezusa; przyjąć krzyż wyśmiewania i oszczerstwa; a może przyjąć krzyż ciągłego odrywania się od swoich nawyków, zwyczajów, popełniania ciągle na nowo tych samych grzechów, obwiniania siebie czy też wszystkich innych za całe zło tego świata.... Przyjąć krzyż to poznawać siebie i swoje słabe strony, ale nie skupiać się na nich. Święty Augustyn mówi: "Gdy Bóg na pierwszym miejscu tam wszystko inne jest na właściwym miejscu".

Czytaj więcej…
 
26 sierpień 2016 - Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej

 

26 sierpnia obchodzimy uroczystość Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Święto ustanowił w 1904 roku papież Pius X, a w 1931 roku - Pius XI rozszerzył obchody na całą Polskę. Uroczystość powstała z inicjatywy błogosławionego Honorata Koźmińskiego, który po upadku powstania styczniowego starał się zjednoczyć naród wokół Maryi Królowej Polski. Częstochowa, gdzie znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem, nazywany też Czarną Madonną, jest szczególnym miejscem dla Polaków.

  

Uroczystość NMP Częstochowskiej ma charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach narodu polskiego. W przekonaniu wiernych jest ona obrończynią najwyższych wartości: wiary, obyczajów chrześcijańskich, ducha, kultury i języka ojczystego. Z tej wiary zrodziły się Jasnogórskie Śluby Narodu, których tekst napisał kardynał Stefan Wyszyński. Nawiązują one do aktu króla Jana Kazimierza, który 1 kwietnia 1656 roku we Lwowie, wybrał Maryję za patronkę narodu polskiego.

            W 300. rocznicę tych wydarzeń, 26 sierpnia 1956 roku, milion Polaków na Jasnej Górze powtarzało słowa ślubowania. Prymasa Wyszyńskiego, więzionego wówczas przez komunistyczne władze, symbolizował pusty tron i wiązanka biało-czerwonych kwiatów.

            Dziesięć lat później, 3 maja 1966 roku kardynał Stefan Wyszyński, w obecności Episkopatu Polski i tysięcy rodaków, oddał w macierzyńską niewolę Maryi, rozpoczynające się nowe tysiąclecie Polski.

            W 50. rocznicę ponowienia Ślubów Jasnogórskich, 26 sierpnia 2006 roku, w klasztorze zebrało się ponad 200 tysięcy wiernych, a tekst ślubów odczytał kardynał Józef Glemp.

            W 2005 roku Obraz Jasnogórski został przyozdobiony koronami papieża Jana Pawła II oraz bursztynowo-brylantową sukienką, jako votum z okazji 350. rocznicy obrony Jasnej Góry przed Szwedami. W srebrnej konstrukcji okutej złotem umieszczono bursztyny i brylanty. Na szacie widnieje napis: Totus Tuus - Cały Twój.

            Kopia Cudownego Obrazu rozpoczęła swą pielgrzymkę po Polsce 29 sierpnia 1957 r. od archikatedry warszawskiej. W 1966 r. Wizerunek Matki Bożej Nawiedzającej został aresztowany przez władze PRL i przewieziony na Jasną Górę. Funkcjonariusze MO pilnowali Obrazu, kontrolując wszystkie samochody wyjeżdżające z Sanktuarium. Uwięzienie trwało sześć lat. Obraz powrócił na trasę nawiedzenia 18 czerwca 1972. W ciągu ponad 23 lat pielgrzymowania Maryja nawiedziła ponad 8 tys. kościołów i kaplic, 7 150 parafii. Pierwsze Nawiedzenie trwało do Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, a więc do 1982 r.

            Drugie Nawiedzenie wszystkich parafii rozpoczęło się 5 maja 1985 r. w Drohiczynie. Miało być przygotowaniem do Jubileuszowego Roku 2000 od narodzenia Chrystusa. Peregrynacja trwa nadal. 13 września w sanktuarium na Świętym Krzyżu zakończy się nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej w diecezji kieleckiej i przekazanie go diecezji sandomierskiej.

 
11 czerwca 2016 r. - III Diecezjalna Pielgrzymka w intencji trzeźwości


Pielgrzymka do naszego Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego, przybędzie z kościołów całej naszej łomżyńskiej diecezji.

 

Program nabożeństw:

11.30 Droga Krzyżowa w intencji trzeźwości.

12.00 Msza Święta której przewodniczył będzie ks. bp. Tadeusz Bronakowski

Po Mszy Świętej odbędzie się krótka adoracja i modlitwa w intencji trzeźwości.

 

 
5 czerwca 2016 - Dzień Dziękczynienia.

Od dziewięciu już lat, z inicjatywy Archidiecezji Warszawskiej i Centrum Opatrzności Bożej, pierwsza niedziela czerwca przeżywana jest w naszych wspólnotach parafialnych jako Święto Dziękczynienia. Z tej okazji w Wilanowie, gdzie budowana jest Świątynia Opatrzności Bożej, a także we wszystkich parafiach w Polsce, wierni gromadzą się wraz z kapłanami na uroczystej Eucharystii, aby wyśpiewać Bożej Opatrzności hymn dziękczynienia za Boże Dary, których nieustannie doświadcza Kościół, a także każdy z nas osobiście. Będziemy również zawierzać Bożej Opatrzności sprawy Kościoła, ojczyzny i nasze. Tegoroczne Święto Dziękczynienia obchodzone jest pod hasłem „Chrzest Darem Miłosierdzia”. Wdzięcznością Bogu obejmiemy 1050. rocznicę Chrztu Polski, owoce Roku Miłosierdzia, a także św. Maksymiliana Kolbego, wielkiego świadka miłosierdzia.

SŁOWO ARCYBISKUPA WARSZAWSKEIGO KARD. KAZIMIERZA NYCZA NA IX ŚWIĘTO DZIĘKCZYNIENIA

 
26 maja - Uroczystość Ciała i Krwi Pańskiej

HostieSw.jpg     Boże Ciało.

Ustanowienie tego święta sięga wieku trzynastego, czyli średniowiecza. Papież Urban IV w Bulli ustanawiającej święto (11 sierpnia 1264 r.) nawiązuje dyskretnie do mistycznych przeżyć Julianny z Cornillon, potwierdzając ich autentyczność. Kiedy dziewczyna miała 16 lat miała pierwsze widzenie, które później powtarzało się wielokrotnie podczas adoracji eucharystycznych: wzdłuż średnicy księżyca w pełnym blasku biegła ciemna rysa. Bóg pomógł jej zrozumieć sens tego, co widziała: księżyc symbolizował życie Kościoła na ziemi, a ciemna linia - brak święta liturgicznego, które pozwoliłoby wierzącym adorować Eucharystię, aby pogłębiać wiarę, czynić postępy w praktykowaniu cnót i wynagradzać za znieważanie Najświętszego Sakramentu. Julianna wyjawia swoje widzenie i takie święto zostaje ustanowione przez biskupa diecezji w Legię, a później w całym Kościele, ponieważ jak pisze papież: "Chociaż Eucharystia sprawowana jest uroczyście codziennie, uważamy za słuszne, aby przynajmniej raz w roku upamiętniana była ze szczególną czcią i bardziej uroczyście", w czwartek po Zesłaniu Ducha Świętego.

 

Średniowiecze to czas składania szczególnego kultu Eucharystii, ale też czas wątpliwości co do niego. Tymczasem Chrystus sam utwierdza człowieka w jego wierze. Poprzez cuda okazuje swoją obecność wśród swojego ludu. Przekonał się o tym pielgrzymujący z Pragi do Rzymu czeski mnich, który odprawiał Mszę św. w kościele w Bolsenie, niewielkiej miejscowości położonej w Umbrii. Kiedy wziął w dłonie hostię i wypowiadał słowa konsekracji nie dawała mu spokoju natarczywa myśl: czy naprawdę hostia staje się prawdziwym Ciałem Chrystusa? Takie wątpliwości prześladowały go od pewnego czasu. Kiedy tak trzymał w dłoniach hostię, wprost na korporał zaczęły spływać krople krwi. Przeraził się wtedy. Zawinął hostię w korporał i ukrył w kielichu. Tego zdarzenia nie udało się zachować w tajemnicy. Doniesiono o nim przebywającemu w pobliskim Orvieto papieżowi Urbanowi IV, a ten zlecił badanie. Ten fakt utwierdził papieża w ustanowieniu święta Ciała i Krwi Chrystusa.

 

W dzisiejszej Ewangelii św. Łukasz przedstawia nam Jezusa, który wychodzi do ludzi i stara się sprostać ich troskom i problemom: uzdrawia potrzebujących tu na ziemi i mówi o Królestwie Bożym, gdzie czeka na nich pełen miłości i miłosierdzia Bóg Ojciec. Jednak dzień się kończy, a tłumy ludzi pozostają nadal z Jezusem. Zatroskani o Jezusa i ludzi uczniowie proszą Go, aby nakazał odejść ludziom, bo przecież byli z nim cały dzień i są głodni. No i wszyscy muszą odpocząć, bo zapewne jutro znów zbiorą się tłumy potrzebujących.  Jezus też o tym wie. Ale wie także, że głód nie pozwoli odpocząć, a oni są na pustkowiu. Jeśli człowiek nie zaspokoi swoich podstawowych potrzeb nie może pójść dalej, nie może chcieć więcej. Zatem prosi swoich uczniów, aby nakarmili otaczający ich tłum ludzi. Tylko czym? Oni mają pięć bochenków chleba i dwie ryby. Może starczyło by na zaspokojenie głodu dla Jezusa i Dwunastu. Ale dla pięciu tysięcy?

Czytaj więcej…
 
15 maja - Niedziela Zesłania Ducha Świetego

             Nie lękajcie się.

Zesłanie Ducha Świętego przemieniło uczniów Jezusa w Apostołów. Wcześniej, gdy trwali na modlitwie w Wieczerniku, mieli już w pamięci nauki i cuda Jezusa, których byli świadkami przez minione trzy lata. Ich serca były pełne przywiązania i miłości do Niego, a radość spotkań po Zmartwychwstaniu i widok Wniebowstąpienia mogły ich umacniać. Ale to wszystko jeszcze nie wystarczało. Bali się wyjść poza swój krąg, bo na zewnątrz czyhały niebezpieczeństwa. Wydawało im się, że najlepiej ochronią to wszystko, co im Jezus zostawił, zamykając się i unikając zagrożeń.

 

Dopiero dzień Pięćdziesiątnicy dokonuje w ich sercach przemiany. Wychodzą z zamkniętego pomieszczenia i ogłaszają zebranym na żydowskim święcie pielgrzymom Dobrą Nowinę. W ten sposób Kościół rozpoczyna wypełnianie swojej misji - głoszenia wszystkim ludom Ewangelii.

Czytaj więcej…
 
14 -15 maja Obchody Jubileuszu Chrztu Polski w parafii.

W dniach 14-15 maja 2016 roku w naszej parafii obchodzimy 1050 rocznicę chrztu Polski. Jubileusz rozpoczęliśmy w sobotę wieczorem uroczystym nabożeństwem dziękczynnym, na które zostali zaproszeni goście ze Słowacji: dziekan Uniwersytetu w Koszycach - ksiądz Cyryl oraz sekretarz - ksiądz Radosław oraz przedstawiciele władz Ostrołęki i wierni.

 

Podczas nabożeństwa słowo do wiernych skierował ksiądz Dziekan Zdzisław Grzegorczyk. Przypomniał krótko historię przyjęcia chrztu przez Mieszka I oraz zwrócił uwagę na połączenie w ten sposób historii dwóch narodów: słowackiego i polskiego, a także wspomniał o znaczeniu tego wydarzenia dla tworzenia się państwa Polskiego.

 

Następnie wierni odśpiewali Litanię do wszystkich świętych a pan Prezydent miasta w imieniu parafian poprowadził modlitwę za Ojczyznę i miasto Ostrołęka i jej mieszkańców.

 

Podczas tego nabożeństwa nastąpił też obrzęd poświęcenia soli, którą następnie prowadzący ksiądz Dziekan wsypał do wody znajdującej się w chrzcielnicy. Po odnowieniu przyrzeczeń chrzcielnych, podchodząc procesyjnie do chrzcielnicy, wierni mogli zanurzyć dłoń w wodzie i naznaczyć siebie znakiem krzyża.

 

Ostatnim punktem tego nabożeństwa było błogosławieństwo kapłanów z prośbą do Ducha Świętego, aby uzdalniał wiernych do odważnego świadczenia o przynależności do Chrystusie i przyniesionym przez Niego zbawieniu.

 

Po nabożeństwie wierni mogli uczestniczyć we Mszy świętej, aby jeszcze mocniej zjednoczyć się z ofiarą Chrystusa we wspólnocie Kościoła.

 

Obchody jubileuszu rozciągnęły się na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego. Podczas Mszy świętych Słowo Boże głosił ksiądz Cyryl. Wspominał w nim historię chrystianizacji słowian przez Cyryla i Metodego oraz burzliwy okres tworzenia się państwa - Słowacji.

 

Czytaj więcej…
 
<< pierwsza < poprzedni artykuł 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następny artykuł > ostatnia >>

Strona 1 z 39