05 lipca 2015

Tylko w swojej ojczyźnie, wśród swoich krewnych i w swoim domu może być prorok tak lekceważony (Mk 6,4)

 

Bóg wie, że lud który sobie wybrał nie jest idealny. Już „przodkowie występowali przeciwko”  Bogu i tak jest do dnia dzisiejszego. Byli to „synowie Izraela”; „lud buntowników”; lud, który sprzeciwiał się Bogu i Jego prawu. „To ludzie o bezczelnych twarzach i zatwardziałych sercach”; ludzie oporni, którzy słuchają i nie słyszą, czy w ogóle zaprzestają słuchać. (por. Ez 2, 3a) W ten sposób Bóg opisuje współczesnego Ezechielowi człowieka jego czasu, czyli człowieka niewoli babilońskiej, żyjącego na wygnaniu, pozbawionego nadziei i wiary. Do takich ludzi Bóg posyła proroka Ezechiela.

Czytaj więcej…
 
4 czerwca 2015 r. - Boże Ciało - święto Eucharystii

 

 
W czwartek po niedzieli Trójcy Przenajświętszej Kościół obchodzi uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, nazywaną tradycyjnie Bożym Ciałem. Godne uwagi jest to, że najstarsza nazwa tej uroczystości brzmiała "festum Eucharistiae" - "święto Eucharystii". Boże Ciało stwarza wspaniałą okazję do rozważania tajemnicy Eucharystii, jest okazją do zamanifestowania naszej wiary wobec Najświętszego Sakramentu. Jest to "sakrament miłosierdzia, znak jedności, węzeł miłości, uczta paschalna, w której pożywamy Chrystusa, w której dusza napełnia się łaską i otrzymuje zadatek przyszłej chwały" 

 

Święto Bożego Ciała powstało w XIII wieku pod wpływem nowych nurtów pobożności eucharystycznej, koncentrującej się nie na przyjmowaniu Komunii św., lecz na czci rzeczywistej obecności Chrystusa w znaku chleba i wina. Była to reakcja na herezję Berengariusza z Tours w XI wieku. Twierdził on, że przemiana chleba i wina w Ciało i Krew Chrystusa jest niemożliwa, ponieważ uwielbione Ciało Chrystusa znajduje się w niebie, a więc nie może równocześnie przebywać na ziemi, i to w wielu miejscach. Komunię św. rozumiał jako duchowe przyjmowanie Chrystusa. Do wprowadzenia święta Bożego Ciała przyczyniła się zakonnica. Była to bł. Julianna, augustianka z klasztoru Mont Cornillon w diecezji LieOge w Belgii. W 1208 r. Julianna miała dziwną wizję. Zobaczyła w niej księżyc w pełni, na którym była ciemna plama. Później Chrystus objawił jej, że ta plama oznacza brak w kalendarzu kościelnym święta ku czci Eucharystii. W 1240 r. biskup LieOge - Robert wydał dekret ustanawiający to święto w swojej diecezji w drugą niedzielę po Zesłaniu Ducha Świętego. Później miało być obchodzone w czwartek po oktawie Zesłania Ducha Świętego. 
Czytaj więcej…
 

Litania do Najświętszego Serca Pana Jezusa <kliknij tutaj>

 
31 maja 2015 r. - Uroczystość Trójcy Przenajświętszej

„Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi. Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody, udzielając im chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Uczcie je zachowywać wszystko, co wam przykazałem."(Mt 28, 19) - mówi Jezus w dzisiejszej Ewangelii do uczniów.

 

Nasze życie chrześcijańskie rozpoczyna się od chrztu w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego. Kapłan udzielając chrztu świętego wypowiada i wzywa całą Trójcę Świętą. W ten sposób chrześcijanin został oddany i wprowadzony w Jej życie. W języku Biblii nadać imię to nadać przesłanie, nadać  misję osobie, która to imię będzie nosiła. Ono w jakiś sposób odsłania istotę osoby, której nadano imię. Bóg czyni Abrama Abrahamem to czyni go w ten sposób ojcem Narodu Wybranego; Szaweł staje się Pawłem, aby z prześladowcy chrześcijan stać się zagorzałym głosicielem Chrystusa Zmartwychwstałego.

 

Imię Jezus oznacza: „Jahwe zbawia”, co wskazuje na Jego misję zbawienia wszystkich ludzi. W odniesieniu do Boga imię wskazuje na Jego relację do ludzi. Imię Jahwe, czyli „Jestem, który Jestem”, oznacza wpierw i przede wszystkim Jego obecność wśród swojego ludu: „Jestem z wami”, „Jestem dla was”. Imię Boga objawione przez Jezusa brzmi: „Abba”, „Ojciec”, co wskazuje na prawdziwą relację Boga do nas, na to, Kim On jest dla nas. Jednak pełne imię Boga odsłaniają dopiero słowa: „Ojciec i Syn, i Duch Święty”, które wskazują na komunię Osób w Trójcy Świętej.

Czytaj więcej…
 
24 maja 2015 r. - Uroczystość Zesłania Ducha Świętego.

                 W pięćdziesiąt dni po Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego wierni obchodzą Uroczystość Zesłania Ducha Świętego. Dlatego też dzień ten nazywany jest Pięćdziesiątnicą. Ta uroczystość zajmuje drugie miejsce w tabeli pierwszeństwa obchodów liturgicznych i jest w chrześcijaństwie świętem ruchomym, kończącym okres Zmartwychwstania Pańskiego.

        Uroczystość nazywamy czasem potocznie Zielonymi Świątkami, ale nazwa ta nie ma genezy dogmatycznej, lecz wywodzi się z obrzędów ludowych, związanych z urodzajami na roli. Jest to dzień, w którym wspominamy pamiątkę zstąpienia Ducha Świętego na Apostołów i Maryję, które dokonało się w wieczerniku. Zesłanie Ducha św. nieraz uważa się za początek Kościoła. Jest to niejako dopełnienie objawiania się Boga ludziom: Bóg Ojciec przebywa wraz z Izraelem w Starym Testamencie, Syn: Jezus Chrystus narodził się, umarł i zmartwychwstał, zaś Duch Święty zstąpił na Apostołów; Kościół pierwotny już w Nowym Testamencie; po wniebowstąpieniu Chrystusa.

Czytaj więcej…
 
II Ostrołęckie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej    (niedziela)

Muzyka kilku epok i różnych pokoleń zagościła w niedzielę 17 maja 2015 r. w Sanktuarium pw. św. Antoniego w Ostrołęce. Podczas drugiego dnia ostrołęckich koncertów organowych nie zabrakło wielkich dzieł organowych w wykonaniu Pana Marka Kudlickiego.

 

Koncert cechował ciekawy, zróżnicowany dobór repertuaru ukazujący w pełni możliwości brzmieniowe klasztornych organów, jak również wirtuozerię i muzykalność wykonawcy. Ogromną satysfakcję sprawiła nam tak duża frekwencja słuchaczy, wśród których widać już stałych bywalców naszych festiwalowych koncertów. Zapraszamy już w sobotę i niedzielę (23 i 24 maja 2015 r.) na drugą część festiwalu do Kościoła Farnego.

 

Kilka słów o wykonawcy: Marek Kudlicki studiował w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie,w klasie organów prof. Joachima Grubicha i dyrygentury prof. Krzysztofa Missony oraz w wiedeńskiej Akademii Muzycznej, w klasie koncertowej prof. Hansa Haselböcka. Laureat I nagrody, a także Nagrody Specjalnej Ministerstwa Kultury i Sztuki na Ogólnopolskim Konkursie Organowym w Krakowie. Jego trasy koncertowe prowadziły do prawie wszystkich krajów Europy, wielokrotnie też do Stanów Zjednoczonych i Kanady, Ameryki Południowej, Afryki Południowej, Australii, Nowej Zelandii oraz krajów Dalekiego Wschodu. Od wielu lat łączy występy organisty – wirtuoza z działalnością dyrygencką.

 

 

Kliknij   <tutaj >   aby zamówić płytę DVD lub HD:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Kliknij < tutaj > aby zobaczyć zdjęcia w galerii.

 

 

 
II Ostrołęckie Dni Muzyki Organowej i Kameralnej    (sobota)

W sobotę 16 maja 2015 r. o godz. 19.00 w naszym kościele odbył się koncert organowy. Był to koncert inauguacyjny II Ostrołęckich Dni Muzyki Organowej i Kameralnej.  Na organach zagrał znakomity muzyk Karol Gołębiowski, natomiast na klarnecie i saksofonie towarzyszył Romuald Gołębiowski. Na początku koncertu, gości powitał i przedstawił Pan Piotr Gawroński, następnie koncert poprowadziła Katarzyna Waśkiewicz

 

Zdjęcia zobaczysz < tutaj >

 

 

 
<< pierwsza < poprzedni artykuł 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następny artykuł > ostatnia >>

Strona 1 z 33