Karnawał z Duchem świętym

24 stycznia 2015 r. w świetlicy parafialnej odbył się bal karnawałowy Wspólnoty Odnowa w Duchu Świętym "Brama Pana". Przy dobrej muzyce bawili się przedstawiciele kilku pokoleń. Zapraszamy serdecznie do obejrzenia naszej galerii.

Wszystkich, którzy mają potrzebę wspólnej modlitwy, śpiewu a czasem tańca zapraszamy w każdy czwartek na spotkania.

Jezus czeka na Ciebie!

 
W minionym tygodniu zakończyliśmy Wizytę Duszpasterską – Kolędę w naszej parafii
U większości rodzin spotkaliśmy się z życzliwością i religijną atmosferą. Było widoczne zatroskanie o parafie i jej rozwój. W dalszym ciągu widoczne jest zubożenie społeczeństwa i brak pracy dla młodych ludzi. Wielu młodych wyjechało z kraju w poszukiwaniu pracy za granicą. Wiele osób nie tylko starszych choruje, te osoby wymagają szczególnej opieki i troski. Dziękujemy za dobre słowo, życzliwość, oraz wszelkie ofiary składane przy okazji kolędy. Niepokojącym jest faktem, ze wiele osób nie uczestniczy w niedzielnej mszy św., oraz rzadko przystępuje do Sakramentów Świętych. Widoczne jest to również na przykładzie dzieci i młodzieży. Przypominamy rodzicom o obowiązku religijnego wychowania swoich dzieci i dobrym przykładzie życia.
 
22 listopada (sobota) przypada dzień wspomnienia św. Cecylii, dzień wyjątkowy dla muzyków

Św. Cecylia uważana jest za patronkę śpiewu, muzyki kościelnej, chórów i organistów. Nie znamy wprawdzie jej związków z muzyką (według legend grała na organach, być może na harfie), ale można dowodzić piękna jej śpiewającej duszy - która uzewnętrznia się w postaci tworzonych do dziś wspaniałych pieśni - na podstawie fragmentu apokryficznej Pasji: gdy muzycy stroili instrumenty na weselne pieśni przed jej ślubem z Walerianem, ona wyśpiewywała w sercu chwałę Bogu. Prawdopodobnie wyobrażenie o niej, jako o muzyku wywodzi się z błędnego tłumaczenia tego tekstu - pominięto słowa "w sercu". Nie jest to jednak przeszkoda, by czcić Św. Cecylię jako patronkę tych, którzy śpiewają oraz tworzą i wykonują muzykę kościelną. Na całym świecie z okazji wspomnienia Św. Cecylii organizowane są koncerty chóralne, organowe, sympozja muzyczne.

 

Św. Cecylia urodziła się na początku III wieku. Jako chrześcijanka złożyła ślub czystości i pomimo, że zmuszono ją do małżeństwa z ówczesnym poganinem Walerianem, nie tylko nie złamała ślubu, lecz jeszcze nawróciła swego męża i jego brata, Tyburcjusza. Wszyscy troje ponieśli śmierć męczeńską przez ścięcie. Ich śmierć jest datowana na okres panowania Aleksandra Sewera.
Ciało Cecylii odnaleziono, w nienaruszonym stanie, w 822 roku w katakumbach św. Kaliksta

 

Wszystkim organistom i muzykom kościelnym życzymy, aby ich praca przyczyniła się do jeszcze większego uwielbienia Boga poprzez śpiew we wspólnocie kościoła. Miłośnikom muzyki liturgicznej i śpiewu życzymy zaś radości ze słuchania i przeżywania tych przepięknych treści jakie niesie ze sobą.

 

 
Sympozjum: Rodzina drogą Kościoła

W tym roku przypada 20 rocznica powstania Listu do Rodzin Jana Pawła II, który nauczał, że rodzina jest pierwszą i najważniejszą drogą Kościoła.Duszpasterstwo Rodzin oraz Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Łomżyńskiej organizują z tej okazji Sympozjum pt. „Rodzina drogą Kościoła. Refleksja nad listem do rodzin Jana Pawła II". Wśród prelegentów znajdą się: Bp Stanisław STEFANEK; dr Wanda PÓŁTAWSKA – lekarz psychiatra, przyjaciółka i świadek świętości Jana Pawła II; prof. Bogdan CHAZAN – ginekolog-położnik, neonatolog, były dyrektor Szpitala św. Rodziny w Warszawie, dobrze znany z dyskusji nt. klauzuli sumienia lekarza.

LIST DO RODZIN GRATISSIMAM SANE OJCA ŚWIĘTEGO JANA PAWŁA II

Spotkanie odbędzie się w sobotę 15 listopada bierzącego roku i rozpocznie się Mszą św. w Katedrze o godz. 9:00, po niej wykłady i sztuka teatralna w Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich w Łomży ul. Sadowa 12a.

 

Wstęp wolny! Szczegółowe informacje na stronie internetowej duszpasterstwa rodzin: www.duszpasterstworodzin.lomza.pl

 

Program:
Katedra Łomżyńska św. Michała Archanioła
09.00 Msza św. - Bp dr Janusz STEPNOWSKI Biskup Łomżyński, Aula Centrum Kultury przy Szkołach Katolickich - ul. Sadowa 12a, Łomża
10.10 Rozpoczęcie Sesji - ks. dr Jacek KOTOWSKI - Diecezjalny Duszpasterz Rodzin,
10.10 List do rodzin w 20 rocznicę powstania w kontekście Międzynarodowego Roku Rodziny. - Bp dr Stanisław STEFANEK,
10.45 Wychowanie dziecka w nauczaniu Jana Pawła II. - dr Wanda PÓŁTAWSKA,
11.15 Prawo do życia bez kompromisu! - prof. Bogdan CHAZAN,
12.00 Przerwa (kawa, herbata, ciasto),
12.20 „To Kto" - Sztuka wystawiona przez Teatr Tadamm! działający w ramach programu Profilaktyka a Ty.
13.00 Zakończenie.

 
22 października (środa) - wspomnienie św. Jana Pawła II - papieża
22 października Kościół w Polsce obchodzi liturgiczne wspomnienie św. Jana Pawła II.
Właśnie tego dnia przypada rocznica inauguracji Jego pontyfikatu.
 
Wspominając św. Jana Pawła II Kościół modli się dziś do Boga „bogatego w miłosierdzie” „abyśmy dzięki jego nauczaniu z ufnością otworzyli nasze serca na działanie zbawczej łaski Chrystusa, jedynego Odkupiciela człowieka”.
 
Papież Jan Paweł II został beatyfikowany 1 maja 2011 r. Jego proces beatyfikacyjny rozpoczął się 28 czerwca 2005 r. – niespełna trzy miesiące po śmierci. W 2009 r. papież Benedykt XVI podpisał dekret o uznaniu heroiczności cnót papieża Polaka, który zamknął zasadniczą część jego procesu beatyfikacyjnego. Decyzja o beatyfikacji 1 maja 2011 r. została ogłoszona w styczniu tego roku w Rzymie. Jan Paweł II został kanonizowany 27 kwietnia 2014r. Liturgiczne wspomnienie Jana Pawła II wyznaczono na 22 października.
 
 
<< pierwsza < poprzedni artykuł 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następny artykuł > ostatnia >>

Strona 2 z 43